OKOLICA- atrakcje

Szanowni Państwo! Zapraszamy do Czorsztyna położonego nad Zalewem Czorsztyńskim, skąd blisko jest na szlaki turystyczne w Gorce i Pieniny. Główną zaletą pobytu u nas jest bliskość Jeziora Czorsztyńskiego. 

Spływ Dunajcem

Tradycja spływu sięga 1 połowy XIX wieku. W swoim biegu Dunajec wyżłobił w wapiennych turniach Pienin romantyczny wąwóz, zwany Przełom Dunajca. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem. Dunajec wije się i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół, zapierają dech w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku. Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce - Kąty. Tratwami flisackimi pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody - od 2 do 3 godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie 12 osób dorosłych (+ dwóch flisaków). Przystań końcowa to Szczawnica Niżna.


Zamek w Czorsztynie

Najstarsza część zamku, pochodziła z II połowy XIII wieku. Za czasów Kazimierza Wielkiego zostały dobudowane mury obwodowe, a w XV wieku dolny zamek i brama, na której starosta czorsztyński - Jan Baranowski wzniósł wieżę, do dziś górującą nad zamkiem. W przeszłości Zamek Czorsztyński, zlokalizowany przy szlaku kupieckim  odgrywał bardzo istotne znaczenie dla gospodarki kraju. Na zamku rezydował między innymi rycerz Zawisza Czarny. Od XIV wieku zamek był siedzibą starostów czorsztyńskich. W połowie XVII wieku został zdobyty przez Kostkę Napierskiego. Po pożarze w 1795 roku zostały jedynie ruiny zamczyska, który dopiero teraz, za sprawą obecnego gospodarza czyli Pienińskiego Parku Narodowego, doczekał się intensywnych prac restauratorskich. Do zwiedzania udostępnione są przyziemia Baszty Baranowskiego, zamku średniego i górnego. Z tarasu widokowego roztacza się piękny widok na Jezioro Czorsztyńskie, zaporę, Tatry i rezerwat "Zielone Skałki". Na wzgórzu zamkowym rosną liczne okazy pszonaka pienińskiego - rośliny występującej wyłącznie w Pieninach.

Jezioro Czorsztyńskie

Woda z Jeziora Czorsztyńskiego przepływa przez dwie sztolnie do usytuowanej poniżej zapory elektrowni wodnej, poruszając dwie turbiny. Ilość uwalnianej w ten sposób ekologicznie czystej energii szacowana jest na około 160 mln kWh rocznie. Po przejściu przez elektrownię woda uchodzi do Jeziora Sromowieckiego. Budowa zapory wiązała się z niemałą ingerencją w środowisko naturalne. W trosce o mieszkających tu przedstawicieli fauny powstała sztuczna Ptasia Wyspa, na której ptaki zakładają gniazda lęgowe.
Nad Jeziorem Sromowieckim zamontowano bariery uniemożliwiające żabom wchodzenie na drogę, gdzie wcześniej masowo ginęły pod kołami samochodów. Po wschodniej stronie jeziora wybudowano dla nich Żabie Stawy - tam płazy składają skrzek. Trwają prace nad utworzeniem na skarpie zapory stanowiska dla najpiękniejszego z motyli pienińskich - niepylaka apollo. Dowodem na przyjazne współistnienie człowieka i przyrody są mieszkające w okolicach elektrowni, niezwykle rzadkie czarne bociany.

Zamek w Niedzicy

Zamek spełnia funkcje muzealno-hotelowe, będąc jedną z największych atrakcji historycznych południowej części województwa małopolskiego. Do zamku prowadzi "aleja". Za bramą wejściową i sienią znajduje się dziedziniec zamku dolnego. W obrębie tej części zamku mieszczą się pokoje gościnne. W części muzealnej można zobaczyć tzw. komnaty Salamonów, wyposażone w przedmioty z XVI – XIX w. . Przez kolejną bramę wiedzie wejście do zamku górnego i do zamkowych lochów, które służyły jako piwnice, a także jako więzienie (urządzono tu tzw. izbę tortur). Na skraju dziedzińca zamku górnego znajduje się studnia wykuta w litej wapiennej skale o głębokości ponad 60 m. W tzw. Izbach Pańskich na zamku górnym zobaczyć można: salę myśliwską, izbę żupną i izbę straży. Po przeciwległej stronie Dunajca nad skarpą jeziora wznoszą się ruiny zamku w Czorsztynie. (źródło: wikipedia)

Wyciągi narciarskie

Ośrodek narciarski Czorsztyn-Ski - Znana i lubiana Rodzinna Stacja Narciarska "Czorsztyn Ski", zlokalizowana jest na stokach góry Wdżar (Wdzor - jak mówią górale), która to góra ze względu na ukształtowanie powierzchni i specyficzny mikroklimat stwarza wręcz doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa. Dowodem na to niech będzie fakt, że co roku ostatni narciarze zjeżdżają z naszych stoków nawet w końcu kwietnia. Nazwa firmy nie oznacza jednak iż działamy tylko zimą, warto nas odwiedzać w ciągu całego roku.

Wyciąg Polana Sosny Niedzica (12 km) - Wyciąg położony naprzeciw Sromowiec Wyżnych po drugiej stronie Dunajca. Trzy wyciągi narciarskie i siedem tras stoki oświetlone sztucznie naśnieżane i przygotowane ratrakiem. Ponadto: licencjonowana szkoła narciarska, wypożyczalnia nart i desek snowbordowych, bezpłatny parking, mała gastronomia oraz stylowa restauracja, a także miejsca noclegowe.

Kolej linowa - krzesełkowa na Palenicę - Szczawnica ( 15 km)

Atrakcje 

• Trasy rowerowe (wypożyczalnie rowerów: Czorsztyn, Sromowce W., Niedzica, Krościenko, trasy rowewrowe: m. in. Czorsztyn - Szczawnica - Słowacja - Niedzica - Czorsztyn)
• Turystyka konna: szlaki konne w Gorcach - Ośrodek Konia Huculskiego "Wrzos")
• Jaworki (siodło, bryczka)
• Szaflary (siodło)
• Huba (gm. Czorsztyn) - konie huculskie (siodło)
• Falsztyn (gm. Łapsze N.) - konie huculskie (siodło)
• imprezy sportowe i folklorystyczne
• ogniska z pieczeniem barana z udziałem kapeli góralskiej
• kuchnia regionalna
• przejścia graniczne ze Słowacją: w Niedzicy - dla zmotoryzowanych w Szczawnicy - piesze i dla rowerów
• Korty tenisowe; Maniowy, Niedzica, Kluszkowce
• Zbieranie grzybów, jagód, ziół; rejon lasów Pienin, Gorców, Orawy
• Zwiedzanie Zabytków "Szlaku Gotyckiego"

Szlaki turystyczne w Gminie Czorsztyn: 

• czerwony: Przełęcz Knurowska - Runek - Lubań - dł. trasy 13 km. uma różn. wznieś. 525 m. czas: 4h. powrót 3h30
• czerwony: Luhań - Marszałek - Krościenko-dl. trasy l0 km. Suma różn. wznieś. 805 m. czas: 2h30. powrót 3h
• czerwony: Krościenko- Dzwonkówka -dl. trasy 5,5 kin. Suma różn. wznieś. 564 m. czas: 2h, powrót lh30
• czerwony: Bukowina - Pawlikowski Wierch- Łapsze - Niedzica - dł. trasy 27 km. suma różn. wznieś. 1290 m, czas: 6h. powrót 6h
• czerwony: Niedzica - Sromowce Wyżnę - Macelak - dł. trasy 8 km, suma różn. wznieś. 490 m, czas: 2hl5 min., powrót 2 h
• niebieski: Ochotnicy Dolna - Polana Muszyna - Lubań - dł. trasy 6 km, suma różn. wznieś. 735 m, czas; 2h15 min , powrót lh45 min.
• niebieski: Lubań - Przelicz Snozka -dł. trasy 6 km. Suma różn. wznieś. 710 m, czas: lh45 min.. powrót 2hl5 min.
• niebieski: Przełęcz Snozka - Macelak - Trzy Korony - dl. trasy 9,5 km. suma różn. wznieś. 510 m. czas: 3h 15 min.. powrót 3 h
• niebieski: Trzy Korony - Sokolica - Szczawnica - dł. trasy 6 km, suma różn. wznieś. 980 m. czas: 3h. powrót 3h30min.
• zielony: Ochotnica Dolna - Polana Morgi - Lubań - dł. trasy 7 km. suma różn. wznieś. 750 m. czas: 2h30 min.,powrót 2 h
• zielony: Lubań - Grywałd -dl. trasy 5.5 km. Suma różn. wznieś. 645 m, czas: 2hl5 min.. powrót 2h45 min
• zielony: Lubań - Makowica - Tylmanowa Rzeka - dl. trasy 6 km. suma różn. wznieś. 825 m, czas: 2h. powrót 3h
• zielony: Tylmanowa Rzeka - Jaworzynka - dl. trasy 5.5 km, suma różn. wznieś. 541 m. czas: lh45 min.. powrót lh15 min.
• zielony: Krościenko - Czertezik - dł. trasy 3 km, suma różn. wznieś. 352 m. czas:prz. l h 15 min. powrót 1h
• zielony: Sromowce - Przeł. pod Ostrym Wierchem - dl. trasy 3 km. suma różn. wznieś. 370 m. czas: l h, powrót 45 min
• żółty: Sromowce Niżne - Przeł. Szopka - Krościenko Niżne - dł. trasy 5 km. suma różn. wznieś. 670 m. czas: 2h 5 i min., powrót 2h 15 min.

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie

Gotycki, drewniany kościół parafialny w Dębnie Podhalańskim w powiecie nowotarskim, wpisany wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Pierwszy kościół w Dębnie wzniesiono prawdopodobnie w XIII wieku. Obecny kościół wybudowany został w II połowie XV w na miejscu starszej świątyni. Jest jednym z najlepiej zachowanych gotyckich drewnianych kościołów i jednocześnie jednym z najbardziej znanych polskich zabytków w kraju i zagranicą.Uwagę zwraca wizerunek orła jagiellońskiego nad belką tęczową. Wieżę z pochyłymi ścianami, silnie zwężającymi się ku górze, wzniesiono w konstrukcji słupowo-ramowej, z izbicą, w 1601 r. Dachy kościoła, zadaszenia i ściany wieży oraz jej hełm podbite są gontem, ściany izbicy wieży oszalowane zostały deskami z ozdobnie wyrzynaną koronką u dołu. We wnętrzu znajdują się cenne zabytki rzeźby i malarstwa gotyckiego.

Do najcenniejszych należą:

• Ołtarz główny
• Dwa ołtarze boczne wykonane w stylu barokowym
• Malowane gotyckie tabernakulum na północnej ścianie 
• Krucyfiks z około 1380 roku na belce tęczowej.
• Posąg św. Mikołaja z gotyckiego ołtarza wykonany w 1420 roku.
• Kopia pochodzącego z 1280 roku malowidła sztalugowego - najstarszego w Polsce. Malowidło wykonane na desce lipowej przedstawia św. Agnieszkę i św. Katarzynę trzymającą w rękach palmy. Oryginał został przeniesiony z kościoła do Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie.

Atrakcją tego niezwykłego kościoła są dzwonki zazwyczaj leżące w prezbiterium. Są bardzo stare - mogły powstać nawet w V wieku.
W kościele znajduje się również XVI-wieczna haftowana chorągiew wojenna z wizerunkiem św. Stanisława ze Szczepanowa. (źródło: wikipedia)

ADRES:
Pokoje Gościnne GABI
Jadwiga i Radosław Tomaszewscy
ul. Pienińska 11
34-440 Czorsztyn

KONTAKT:
Tel. 18 26 50 401
Tel. kom. 605 769 314
Tel. kom. 605 769 315 
e-mail: jadziaradek@gmail.com 

Realizacja: